اخبار خودرو سایپا

آش نخورده، دهان سوخته/ جُرم رو به گسترش همانندسازی در خودرو

آش نخورده، دهان سوخته/ جُرم رو به گسترش همانندسازی در خودرو

[ad_1]

به گزارش سایپانیوز، نام دیگر همانندسازی خودرویی vehicle cloning زنده کردن دوباره خودرو vehicle rebirthing است که ابتدا در استرالیا و نیوزلند آغاز شد اما حالا به سرعت در آمریکا رو به گسترش است و تازه ترین گزارش ها در این خصوص از کیپ کورال در ایالت فلوریدای آمریکا می رسد.

این جُرم از این جهت اهمیت دارد که اگر مردم چشمان خود را خوب باز نگه ندارند خیلی ساده به دام تبهکاران می افتند.

زمانی که یک خودرو دزدیده شود، به طور طبیعی VIN‌ آن به پلیس گزارش داده می شود و آن خودرو در فهرست خودروهای دزدیده شده قرار می گیرد اما حالا مجرمان، راهی را پیدا کرده اند که VIN‌ خودروی سرقتی را عوض می کنند طوری که دزدی بودن خودرو مخفی باقی می ماند. البته از زمانی که برچسب های VIN‌ خودرو رایج شد، سارقان و تبهکاران به فکر فریب سامانه های ردگیری پلیس افتاده اند اما عملیات شبیه سازی یا همانندسازی VIN‌ خودروها اکنون سازمان یافته و در سطحی گسترده در حال انجام است. به بیان دیگر این روش جدید تبهکاران محدود به چند خلاف کار نیست بلکه باندهای بزرگی برای آن شکل گرفته اند. معنی واضح تر آن این است که در آینده نزدیک شاهد موارد بیشتری از این دست خواهیم بود.

شاید تجربه تلخ دزدیده شدن خودرو را تجربه نکرده باشید و امیدواریم که هرگز تجربه نکنید،‌ اما آنهایی که این روز تلخ را دیده اند می دانند که چه حالی دارد. حالا هم یک حال تلخ جدید دیگر اضافه شده و آن آش نخورده و دهان سوخته است جایی که خودرویی را خریداری می کنید بدون آن که بدانید این خودرو قبلاً به سرقت رفته و VIN‌ آن از طریق روش کلونینگ [همانندسازی] تغییر داده شده است. به محض آن که پلیس این خودرو را شناسایی کند،‌ شما دیگر صاحب خودرویی که بابت آن پول داده اید نخواهید بود. با این که تبهکار نیستید با شما مثل خلافکارها رفتار می شود و تا زمانی که بی گناهی خود را اثبات نکنید، به شما به چشم تبهکار نگاه می کنند. بدتر آن که هیچ جبرانی هم در کار نیست. البته این خودرو پس از شناسایی،‌ حداقل به صاحب اولی خود باز می گردد و اگر صاحب اصلی آن پول بیمه دریافت کرده باشد، این خودرو دیگر متعلق به بیمه خواهد بود.

برای همانندسازی خودرو، سارقان معمولاً برچسب های VIN‌ مختلف را به همراه سایر قطعات متعلق به آن را روی خودروهای به سرقت رفته نصب و حک می کنند با این توضیح که حتماً این VIN‌ باید برای مدل مشابه و سال مشابه استفاده شود. حتی گاهی ممکن است خودرویی که برچسب VIN‌ آن دزدیده شده، سر از اوراقی ها در آورده باشد،‌ و این برچسب برای همانندسازی روی خودروی دزدیده شده ی دیگری نصب شود. در آن صورت پلیس به راحتی نمی تواند ردگیری کند که این VIN‌ از خودروی دیگری به سرقت رفته و روی این خودرو قرار گرفته است.

هنگام خرید یک خودرو، اگر به یک متخصص خرید و فروش خودرو یا نمایندگی مراجعه شود،‌ معمولاً آنها تشخیص می دهند که VIN‌ خودرو کلون [شبیه سازی] شده است یا نه. تاریخچه خرید و فروش این خودروها هم مغایرت هایی نشان می دهند که متخصصان خرید و فروش از آن سر در می آورند. در خودروهایی که نوتر هستند باید اسناد بیمه ای را با دقت بررسی کرد در خودروهای کلون شده lien holder [مشخصات وام دهنده] وجود ندارد و همین موضوع مشکوک بودن آن را نشان می دهد.

معمولاً کندن و چسباندن VIN‌ بدون خط و خراش کار دشواری است و به همین دلیل دقت کافی می توان دستکاری شدن آن را نشان بدهد.

منبع: NBC 2

[ad_2]

منبع

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.