اخبار خودرو سایپا

استفاده از هِدفُن حین رانندگی کار خوبی نیست

استفاده از هِدفُن حین رانندگی کار خوبی نیست

[ad_1]

به گزارش سایپانیوز، خیلی کارها است که نباید حین رانندگی انجام شود. از جمله فرستادن پیام متنی، استفاده از ریش تراش های باتری دار بی سیمی، مسواک زدن، نوشیدن، و استفاده از هِدفُن. اگر با همه ی این موارد موافق هستید که به شما تبریک می گوییم. اما اگر در مورد استفاده از هِدفُن چندان موافق نیستید یا آن که معتقد هستید که هِدفُن و هندزفری را برای همین منظور طراحی کرده اند، ما با شما باید چند کلمه ای بیشتر گفت و گو کنیم!

در خیلی از کشورهای دنیا قرار دادن هِدفُن یا هندزفری حین رانندگی غیرقانونی است. حتی در جایی که غیرقانونی نشده، کار درستی نیست چون مغز و گوش انسان به «آگاهی فضایی» spatial awareness مجهز است و هندزفری و هدفن مانع این توانایی هستند. به احتمال زیاد شما هم به این موضوع توجه کرده اید که گوش و مغز شما به کمک هم می توانند موقعیت شما را در فضایی که در آن قرار گرفته اید به خوبی تجسم کنند و دوری یا نزدیکی، شدت و ضعف، جهت و منشا صداهای اطراف را به خوبی تشخیص دهند برای مثال اگر شما صدای آژیر آمبولانس را بشنوید، تا حدود زیادی دوری یا نزدیکی آن را حدس می زنید،‌ این که از کدام طرف به شما نزدیک یا دور می شود را تشخیص می دهید.

کمپانی فورد پژوهشی را در اروپا به اجرا گذاشته تا به طور کمی مشخص کند استفاده از هدفن و هندزفری هنگام رانندگی تا چه حد ایده بدی است.

در این پژوهش اپلیکیشنی مورد استفاده قرار گرفته است که صدای تولید شده در آن از 8 جهت مختلف ارسال می شود. این اَپ می خواهد تا جایی که امکان دارد شرایط واقعی را خلق کند که در آن امکان کنترل صدا با اکوآلایزرهای مختلف ممکن شود. در این اپلیکیشن با استفاده از واقعیت مجازی، صدای واقعی خیابان شبیه سازی شده است و از شرکت کنندگان در این پژوهش  خواسته می شود که صداهایی که می شنوند و جهت و دوری و نزدیکی آن را تشخیص دهند. برای مثال از آنها سؤال می شود هر وقت صدای آمبولانس شنیدند، اعلام کنند و بگویند از کدام جهت به آنها نزدیک می شود. بعد این آزمایش هم بدون استفاده از هدفن و هم با استفاده از هدفن انجام شده است. همچنین برای آزمایش در برخی موارد از هدفن موسیقی هم پخش شده است.

این پژوهش نشان داد به طور متوسط کسانی که با هدفن به موسیقی گوش می دهند، 4.2‌ ثانیه دیرتر از کسانی که هدفن در گوش ندارند، صدای آمبولانس را شنیده اند. حتماً قبول دارید که تصادف ها در کسری از ثانیه اتفاق می افتند.

از 2000 نفر شرکت کننده در این پژوهش 44 درصد گفته اند بعد از این آزمایش دیگر هرگز هنگام رانندگی از هِدفُن یا هندزفری یا ایربادز استفاده نخواهند کرد. این عدد و رقم هم خیلی بیشتر از حد انتظار است.

اگر هنوز باور دارید که این حرف ها یک مشت ادعای پوچ و بی فایده است، خوشبختانه فورد این اپلیکیشن را برای استفاده همگان منتشر کرده است. بهتر است این اپلیکیشن را دانلود کنید و خودتان امتحان کنید. امیدواریم که نظرتان را عوض کند.

منبع: Roadshow

منبع

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.