اخبار خودرو سایپا

استفاده نادرست از واژه ها موجب سردرگمی و حس امنیت کاذب می شود

استفاده نادرست از واژه ها موجب سردرگمی و حس امنیت کاذب می شود

[ad_1]

به گزارش سایپانیوز، استفاده بی جا و غیرمسئولانه از واژه «خودران» self-driving برای خودروهایی که هنوز آمادگی آن را ندارند، موجب رفتارهای غیرمسئولانه و ناایمن رانندگان شده و می شود.

دکتر موریسیو پینیا Mauricio Pena قائم مقام مدیر عامل وایمو در حوزه ایمنی توضیح می دهد که چرا وایمو شرکت زیرمجموعه گوگل دیگر از واژه «خودران» برای هیچ یک از محصولات فعلی خود استفاده نمی کند. برخی از خودروسازان [اشاره غیرمستقیم به تسلا] از واژه «خودران کامل» برای سامانه های استفاده می کنند که به ADAS‌ یا همان «سامانه های کمک به راننده پیشرفته» معروف است که به هیچ عنوان جای مفهوم خودران را نمی گیرد. متأسفانه استفاده از خودران برای توصیف این سامانه ها باعث شده است که رانندگان مسئولیت را از گردن خود ساقط کرده و اداره و مدیریت خودرو را به سامانه ای بسپارند که در این حد توانایی پیدا نکرده است.

خودروهایی که به شکل خودمختار و بدون راننده حرکت می کنند و در اصطلاح به آنها ADV‌ مخفف autonomously driven vehicles که روزگاری در فیلم های علمی و تخیلی به نمایش در می آمد امروز به یک گزینه واقعی پیش روی مردم دنیا تبدیل شده و حتی در برخی از مسیرها مثل مسیری در فینکس آمریکا بدون راننده مسافر جابه جا می کنند یا در بِی اریا Bay Area بسته بدون نیاز به راننده بسته تحویل می دهند.

این حقیقت که این فناوری همین حالا هم کاربردهای تجاری پیدا کرده نشان می دهد که در مسیر درستی قرار دارد و در بلندمدت به وعده هایی که داده وفادار می ماند و منافع احتمالی زیادی هم خواهد داشت. اما مهمترین بخش کار هنوز باقی است و آن ایجاد اعتماد نزد مردم است تا مردم این دگردیسی در سامانه های حمل و نقل را بپذیرند.

برای من که در وایمو بالاترین سمت در ایمنی را دارم بالاترین اولویت آن است که برداشت عموم مردم از این فناوری صحیح و درست باشد. ما اطمینان داریم که فناوری خودروهای خودمختار قابلیت آن را دارد که جان انسان ها را حفظ کند نه آن که به خطر بیندازد. چنان چه پژوهش های زیادی از جمله پژوهش  study یا پژوهش  study نشان داده اند. اما این موضوع را هم می دانیم که خیلی از مردم به طور کامل درک نکرده اند که خودروهای بدون نیاز به راننده ADV‌ ها چگونه کار می کنند. این را هم می دانیم که مردم از آن چه نمی فهمند، می ترسند.

چند سال پیش ما یک کمپین آموزش عمومی  public education campaignبه راه انداختیم و هدفمان این بود که نقاط مبهم و نامفهوم این فناوری را برای مردم توضیح دهیم. چون می دانستیم هر چقدر مردم بیشتر در مورد آن بیاموزند بیشتر در پذیرش آن مشتاق می شوند. در همان کاری که انجام دادیم،‌ شاهد آن بودیم که چه طور زبان به برداشت انسان ها شکل می دهد و چگونه واژه هایی که برای توصیف این فناوری مورد استفاده قرار می گیرند در نهایت نحوه استفاده آنها را تحت تأثیر قرار می دهد. این موضوع در مورد همه صنایع صدق می کند مخصوصاً زمانی که محصولی را برای اولین بار به مردم معرفی می کنید. من این موضوع را هنگام کار در صنعت مسافرت فضایی و ساخت راکت های نوآورانه هم تجربه کرده ام.

این درست همان دلیلی است که ما از ابتدای امسال [2021] استفاده از اصطلاح «خودران» را از دائره واژگان خود حذف کردیم و به جای آن اصطلاح «رانندگی اتوماتیک [خودمختار]» autonomous driving را جایگزین کردیم. این اصلا هیچ ربطی به کارهای برندسازی ندارد و به هیچ عنوان هم جنبه تئوری ندارد این تصمیم ما به خاطر کاهش سردرگمی و بهبود نتایج در بخش ایمنی خودرو بوده است.

برخی از خودروها به مردم فروخته شده و در بازاریابی و فروش و تبلیغات آنها از واژه خودران استفاده شده است در حالی که این خودروها فقط به سامانه کمک به راننده پیشرفته advanced driver-assistance systems (ADAS) مجهز بوده اند که بر اساس طراحی فقط بخش های خیلی محدود از رانندگی را اجرا می کند و در نتیجه حتماً باید یک راننده گواهینامه دار همواره پشت فرمان نشسته باشد و در تمام اوقات حواس خود را جمع کرده و کاملاً هشیار باشد. استفاده از یک واژه مثل خودران برای تمامی سامانه های کمک کننده به رانندگی، چیزی جز سردرگمی و حس امنیت کاذب نیست.

اگر کسی اطیمنان بیش از اندازه به این فناوری داشته باشد به دلیل برداشت اشتباه از الفاظ به کار رفته ممکن است ریسک هایی انجام دهد که جان خود و سرنشینان دیگر را به خطر بیندازد. ما از پژوهش هایی که انجام داده ایم می دانیم استفاده کنندگان از سامانه های کمک به راننده، خیلی زود، مسئولیت های بالاتر از توان این فناوری ها را به آنها می سپارند، حتی با این که به طور واضح و بدون هیچ ابهامی در دستور العمل ها آمده است که مسئولیت رانندگی را به این سامانه های کمک به راننده نسپارید.

ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که در همه جنبه های فناوری،‌ عملیات و ارتباطات مان به ایمنی متعهد هستیم و آن را الزام آور می دانیم. ناوگان ما در وایمو هم با مجموعه ای از سخت افزارها و نرم افزارهای پیشرفته کار می کنند و هدف ما این است که در نهایت، کل رانندگی به طور اتومات امکان پذیر باشد. با این توضیح واضح و استفاده دقیق از واژه ها در زبان، هدف ما برقراری ارتباط یکدست و باثبات و در نهایت نجات و حفظ جان انسان ها است.

منبع: cnbc.com

منبع

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.