افزایش 46 درصدی مرگ و میر پیاده ها در یک دهه گذشته

فهرست مطلب

[ad_1]

به گزارش سایپانیوز، امروزه پیکاپ های تمام قد بزرگتر و سنگین تر از هر زمان دیگری هستند. این هیولاها، چشمان هر مشتری را به خود خیره می کنند و این باور را به وجود می آورند که ایمنی و کاربری آنها از هر زمانی بالاتر است. اما این صفحات فلزی کشیده، درب موتورهایی که در ارتفاعی هم قدر و قواره انسان ها بالا رفته و وزن سنگین این هیولاها، خطراتی بزرگتری را هنگام تصادف با پیاده ها به وجود می آورند.

براساس گزارش کانزومر ریپورتس [Consumer Reports ] هر چقدر این خودروها بزرگتر می شوند، دید راننده نسبت به اطراف کمتر می شود و نقاط کور بیشتری در اطراف این خودروها ایجاد می شود و احتمال تصادف با پیاده ها و خودروهای کوچک تر بالا می رود. بر اساس همین گزارش، ارتفاع درب موتور پیکاپ ها از سال 2000 تا به حال 11 درصد بیشتر شده است، وزن آنها از سال 2000 تا 2018 بیش از 24 درصد افزایش یافته است. نقاط کور این وانت ها 11 فوت (حدود 3 متر) بیشتر از خودروهای سدان و 7 فوت (حدود 2 متر) بیشتر از خودروهای شاسی بلند [SUV] اندازه متوسط است. همین نقاط کور است که هم کودکان و هم کهنسالان را دچار خطر می کند.

کانزومر ریپورتس همچنین به این یافته رسیده است که خیلی از پیکاپ های موجود در بازار یا در حال تردد در خیابان ها به ترمز اضطراری اتومات یا سامانه های ردیابی و ردگیری پیاده ها مجهز نیستند. شورولت کلورادو و جی ام سی کانیون به چنین فناوری های مجهز نیست اما فورد اف-150 هم ترمز اضطراری اتومات دارد و هم سمانه ردگیری پیاده ها. فقط فورد، نیسان، هوندا و تویوتا به طور استاندارد و کارخانه ای این فناوری ها را روی پیکاپ ها نصب می کنند. جنرال موتورز و برند جدید استلانتیس [حاصل ادغام فیات کرایسلر با پژو-سیتروئن] گفته اند که از سال 2022 ترمز اضطراری اتومات را به صورت اجباری در همه محصولات خود نصب خواهند کرد.

مطلب مرتبط با موضوع :  سایپا متفاوت از دهه‌های گذشته، در مسیر نوآوری و توسعه است/ تامین رضایت مردم اولویت خودروسازان باشد/ در سال جاری شاهد عرضه خودروهای متنوع، ج

در یک دهه گذشته، آمار مرگ و میر پیاده ها 46 درصد افزایش یافته است، و تناسب آن هم در بین جمعیت متعادل نیست و بیشتر دامن افراد کم درآمد اجتماع را گرفته است و این آمار را بیشتر کودکان و کهنسالان و افرادی تشکیل می دهند که مجبور به استفاده از صندلی چرخدار [ویلچر] هستند. در حال حاضر هیچ راهکار یا راه حلی برای کاهش مخاطرات ناشی از اندازه پیکاپ ها وجود ندارد بهترین کاری که تا به حال انجام شده،‌ افزودن سامانه هایی است که ایمنی پیاده ها را بالا می برد. برای این کار بهترین روش هم می تواند نصب کارخانه ای این سامانه ها باشد که متأسفانه به قیمت خودروها می افزاید. یکی از راه حل ها هم قوانین محلی و استانی برای محدودتر کردن سرعت خودروها است. ایجاد زیرساختها از جمله مسیرهای ویژه دوچرخه و پیاده نیز در کاهش مرگ و میر پیاده ها مؤثر است. چون همه این را می دانیم تب و تاب خرید خودروهای شاسی بلند و پیکاپ ها به این زودی ها فروکش نخواهد کرد.

منبع: Consumer Reports

منبع

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *