اخبار خودرو سایپا

ثبت اختراع فورد/ اسکن بیلبورد و نمایش روی داشبورد

ثبت اختراع فورد/ اسکن بیلبورد و نمایش روی داشبورد

[ad_1]

به گزارش سایپانیوز، گویی بیلبوردهای سطح شهر برای پرت کرت حواس رانندگی کافی نبودند که حالا قرار است همان تبلیغات به صورت اینترنتی از روی بیلبورد برای صفحه نمایش روی داشبورد خودروها مخابره شوند.

غول های عظیم تبلیغاتی هر روز در حال نقشه کشیدن هستند تا روش های جدید ارسال پیام به مخاطب را گسترش دهند تا به این وسیله درآمد خود از تبلیغات را بالا ببرند. آنها از هر امکانی استفاده می کنند تا تبلیغات را به خورد مردم بدهند.

بر اساس آخرین ثبت اختراع کمپانی خودروسازی فورد، سامانه ای طراحی شده است که با کمک یک حسگر، تبلیغات روی بیلبوردها را روی صفحه نمایش روی داشبورد به نمایش می گذارد. البته اصل ماجرا این است که خودروسازان روی سامانه هایی کار می کنند که بتواند علائم راهنمایی و رانندگی را تشخیص دهد و در سامانه های خودران و رانندگی خودکار مورد استفاده قرار دهد،‌ اما حالا به فکرشان هم رسیده است که این سامانه ها می توانند مورد استفاده شرکت های تبلیغاتی هم قرار بگیرند.

به بیان واضح تر، خودروی فورد از خیابانی می گذرد که در آن بیلبوردی قرار دارد که مک دونالد را تبلیغ کرده است، سامانه های روی خودرو این بیلبورد را اسکن کرده و محتوای آن را روی صفحه نمایش خودرو نشان می دهند. اطلاعات مدنظر تبلیغ دهنده مثل آدرس و شماره تلفن و لینک یا آدرس اینترنتی به طور اتوماتیک ذخیره می شود.

واقعیت این است که صفحه نمایش روی داشبورد باید به راننده کمک کند از تصادف اجتناب کند، اما با این کار حواس راننده بیشتر پرت خواهد شد.

این نکته هم قابل ذکر است که ثبت اختراع همیشه به معنی تولید و به کارگیری انبوه نیست. شاید فورد از حالا به این موضوع فکر می کند که حداقل حق اختراع را ثبت کرده باشد تا در آینده مجبور به پرداخت هزینه های هنگفت برای استفاده از این فناوری ها نباشد.

حتی اگر به تولید و استفاده انبوه نرسد، فکر آن هم لرزه بر تن کارشناسان ایمنی خودرو می اندازد، چون یک عامل جدید به عوامل پرت کننده حواس راننده اضافه خواهد شد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط سازمان ایمنی ترافیک بزرگراه ملی، سالانه در ایالات متحده سالانه بیش از 2800 مرگ و 400 هزار جراحت در اثر حواس پرتی رانندگان به ثبت می رسد. مهترین دلیل حواس پرتی رانندگان هم خواندن یا ارسال پیام های متنی تشکیل می دهد. فقط چک کردن یک پیام در موبایل حدود 5 ثانیه حواس راننده را پرت می کند و چون در این 5 ثانیه راننده چشم از جاده بر می دارد.

البته خود کمپانی فورد هم خبری را منتشر نکرده و هرگز نگفته است که قرار است فناوری اسکن بیلبورد را در خودروها نصب کند اما سخنگوی فورد ثبت اختراع را از فعالیت های عادی این کسب و کار می داند و می گوید همیشه ثبت اختراع لزوماً به معنی به کارگیری آن اختراع در محصولات نیست. اما به هر حال به گسترش خودران ها و رانندگی بدون نیاز به راننده به تدریج جای پای این نوع فناوری ها را در خودروها باز می کند.

منبع: vice.com

 

منبع

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.