اخبار خودرو سایپا

جایگزینی دوربین به جای رادار در تسلا و افت جایگاه از لحاظ ایمنی

جایگزینی دوربین به جای رادار در تسلا و افت جایگاه از لحاظ ایمنی

[ad_1]

به گزارش سایپانیوز، از زمانی که تسلا تصمیم گرفت رادار را از سامانه های خودرویی خود حذف کند، دیگر ترمز اضطراری اتوماتیک آن عمل نمی کند.

در حال حاضر در ایالات متحده نهادهای مختلفی خود را متولی بخش هایی از ایمنی خودرو می دانند. برای مثال کانزومر ریپورتس Consumer Reports و مؤسسه بیمه ایمنی بزرگراهی Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) عملکرد ایمنی خودروها را مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می دهند و هر سال جدولی را از ایمن ترین خودروها معرفی می کنند که تأثیر زیادی روی افکار عمومی و استقبال مردم از خرید این خودروها دارد.

امسال با توجه به تصادف های گزارش شده، و سهل انگاری ها و شیرین کاری هایی که مردم با سامانه های کمک به راننده خودروی تسلا به خرج دادند به جایگاه ایمنی این خودرو لطمه شدیدی وارد آوردند.

به بیان دقیق تر کانزومر ریپورتس و IIHS به دلیل حذف دو سامانه هشدار برخورد از رو به رو forward collision warning (FCW) و ترمز اضطراری اتوماتیک automatic emergency braking (AEB) جایگاه تسلا را در جدول خودروهای ایمن تنزل داده اند. در حالی که سه چهارم خودروهای سواری تولید شده در سال 2021 به این سامانه ها مجهز هستند و غیر فعال نشده اند.

دلیل آن که این سامانه ها دیگر در خودروهای مدل 3 و شاسی بلند مدلY‌ تسلا عمل نمی کنند این است که تسلا تصمیم گرفته است دیگر این خودروها به سنسورهای رادار مجهز نباشند. به جای آن تسلا سامانه دیگری را به نام تسلا ویژن Tesla Vision به کار گرفته که پایه و اساس آن داده های دریافت شده از دوربین است نه رادار. این سامانه به نرم افزارهای یادگیری ماشین مجهز است که در اصطلاح به آن شبکه عصبی neural network می گویند. این سامانه به اندازه سامانه های مبتنی بر رادار امتحان خود را پس نداده است.

دیوید فریدمن David Friedman قائم مقام حمایت از مشتریان کانزومر ریپورتس و رئیس سابق سازمان ایمنی ترافیک بزرگراهی ملی می گوید: «اگر راننده ای تصور کند که خودرواش به یک امکان ایمنی مجهز است اما آن خودرو مجهز نباشد، این موضوع به طور بنیادی وضعیت آن خودرو از لحاظ ایمنی را تغییر می دهد. به بیان ساده، راننده فکر می کند که این امکان ایمنی جانش را حفظ می کند در حالی که چنین امکانی در آن خودرو موجود نیست.»

بر اساس گزارش NHTSA خودروهای مدل 3 و مدل Y‌ تولید شده بعد از 27 آوریل 2021 در بخش امکانات FCW، AEB،  LDW در این خودروها تأیید این سازمان را ندارند.

جیک فیشر Jake Fisher از مدیران ارشد مرکز تست خودروی کانزومر ریپورتس می گوید:‌«بسیار نادر است که یک خودروساز هنگام تولید یک خودرو، امکانات ایمنی آن را حذف نماید. اما این اولین باری نیست که تسلا چنین تصمیمی می گیرد.» در سال 2016 تسلا مدل X‌ خود را بدون ترمز اضطراری اتوماتیک فعال روانه بازار کرد. بعد هم 6 ماه طول کشید تا با روزآمدی نرم افزاری این مشکل را حل کند.

منبع: NHTSA

منبع

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.