اخبار خودرو سایپا

رسانه های چین تسلا را متکبر می بینند/  فشارها علیه تسلا در چین شدت می گیرد

رسانه های چین تسلا را متکبر می بینند/  فشارها علیه تسلا در چین شدت می گیرد

[ad_1]

به گزارش سایپانیوز، بعد از رفتار اعتراض آموز مشتری تسلا در نمایشگاه بین المللی خودروی شانگهای 2021 روی سقف خودرو و ادعای این شرکت که فرد معترض از سرعت مجاز تخطی کرده و تصادف او به خاطر عدم رعایت قوانین رانندگی بوده،‌ اختلاف نظر در رسانه های اجتماعی بالا گرفته است.

این ماجرا می تواند یکی از بزرگترین بحران های روابط عمومی تسلا را در چین رقم بزند و تحلیل گران و سرمایه گذاران، بازار چین را برای رشد تسلا خیلی حیاتی می دانند.

مردم در شبکه های اجتماعی تصویر ویدیویی تصادف را به شکل ویروسی منتشر کردند و رسانه های دولتی در چین هم این موضوع را نادیده نگرفتند و از آن پوشش خبری تهیه کردند.

روز سه شنبه ی گذشته پلیس شانگهای مشتری معترض را شناسایی کرد و 5 روز بازداشت به خاطر اختلال در نظم عمومی برای وی در نظر گرفته شد. تسلا مدعی است که تصادف ماه فوریه این مشتری به خاطر «عدم رعایت سرعت مجاز» بوده و حتی حاضر نیست بازرسی شخص ثالث و بی طرف را بپذیرد و اصرار دارد که باید خودرو را پس بگیرد و پول را تمام و کمال بازگرداند.

تائو لین قائم مقام مالی تسلای چین در مصاحبه با خبرگزاری کایجینگ Caijing‌ گفته است میزان جبران خسارتی که این مشتری تقاضا می کند خیلی بالا است و کمپانی هیچ دلیل قانع کننده ای برای این جبران خسارت نمی بیند.

در رسانه اجتماعی وایبو Weibo که در حقیقت توییتر چینی ها است، تسلا پُستی گذاشته و نوشته است که با «تقاضاهای غیرمنطقی» کنار نمی آید. رسانه های اجتماعی و خبرگزاری ها و آژانس های دولتی هم بدون معطلی تسلا را مؤاخذه کردند. اکثر رسانه های دولتی سرمقاله نوشتند و کمیسیون انضباطی مرکزی حکومت چین هم یک اخطار و بیانیه هشدار آمیز صادر کرد.

یکی از سرمقاله های یک رسانه دولتی در تیتر خود نوشته «سه درسی که باید تسلا بیاموزد» به این خودروساز آمریکایی توصیه کرده به بازار مشتریان چینی احترام بگذارد.

در اظهار نظر منتشر شده در رسانه ی تابلوئید گلوبال تایمز چین این پاراگراف آمده است: «موضع متکبرانه و غیرقابل تحمل این کمپانی که در انظار عمومی از خود نشان داد، نفرت انگیز و غیرقابل پذیرش است و می تواند خسارت جدی به شهرت و پایگاه مشتری این شرکت در بازار چین وارد کند.»

تا جایی که تسلا مجبور شد در بیانیه ای از عدم حل مشکل مشتری در زمان مقتضی عذرخواهی رسمی کند. همچنین در پُست خود در وایبو قول همکاری با مسئولین را داده و گفته «خودبازرسی» و «خودتصحیحی» انجام خواهد داد.

همچنین تسلا تمامی اطلاعات ذخیره شده در خودرو را تا قبل از نیم ساعت به تصادف به مقام های مسئول و ناظران بازار ارائه داده است. [همان طور که می دانید خودروهای آمریکایی بعد از سال 2015 همگی به «جعبه سیاه» مجهز هستند که تمامی اطلاعات تصادف را ذخیره و از طریق اینترنت برای شرکت های خودروسازی ارسال می کند.]

حکومت چین همواره از تسلا به عنوان تبلیغات سیاسی استفاده کرده و برای این که نشان دهد در بازار نسبتاً بسته ی این کشور به کسب و کارهای خارجی اجازه و امکان پیشرفت می دهد، تسلا را مثال می زند. تسلا از سال 2019 کارخانه خود را در شانگهای چین راه اندازی کرد و از سال 2020 تحویل مدل 3 به مشتری را آغاز کرد. در سال گذشته فروش تسلا در چین دوبرابر سال 2019 بود و در صدر فروش خودروهای برقی این کشور قرار گرفت.

در شرایطی که کشور چین سیاست های طرفدار خودروهای برقی در پیش گرفته، رقبایی برای تسلا شکل گرفته اند که از جمله می توان به نیو NIO‌ و سپنگ موتورز Xpeng Motors اشاره کرد.

بیل روسو Bill Russo بینانگذار و مدیر عامل شرکت مشاوره ای اتومبیلیتی Automobility Limited. می گوید: «راه دادن شرکت خودروسازی پیشگام در صنعت خودروی برقی به چین به نفع این کشور هست اما اجازه دادن به این شرکت که بر بازار چین استیلا پیدا کند به نفع این کشور نیست.» روسو می گوید کمپانی هایی مثل فولکس واگن و دایملر هم پیش از ورود به بازار چین زیر ذره بین قرار گرفته اند و دوران مشابهی را سپری کرده اند.

اخبار منفی علیه تسلا در چین در سال 2020 روند افزایشی داشته است در ابتدای سال 2021 هم خبر آتش گرفتگی یک خودروی مدل 3 تسلا در گاراژ یک منزل خبرساز شد. حداقل 10 گزارش در رسانه های دولتی چین منتشر شده که رانندگان کنترل تسلای خود را از دست داده اند.

همچنین در چین شرکت های نظامی و پرسنل آنها در خرید یا استفاده از خودروی تسلا محدودیت دارند چون دوربین ها و سنسورهای این خودرو می تواند اطلاعات و تصاویر مهمی را ذخیره و ارسال کند. ایلان ماسک هم مجبور شد واکنش نشان بدهد و بگوید که اگر خودروی این شرکت برای جاسوسی استفاده شود، کارخانه را تعطیل خواهد کرد.

اما حقیقت این است که هر چقدر تعداد تسلاهای در حال تردد در چین بیشتر می شود، تعداد شکایت های مشتریان هم رو به افزایش است و جدای از مسائل سیاسی یا رقابت های اقتصادی، رفع مشکل مشتریان و شکایت آنها باید در اولویت خدمات پس از فروش این شرکت قرار گیرد. مسئولان حکومتی هم به نهادهای محلی دستور داده اند که از منافع مشتری حفاظت کنند.

ایلان ماسک در ماه مارس امسال هم در مصاحبه ای با شبکه معروف تلویزیونی چینی CCTV تلاش کرد از تسلا در برابر هجمه های به وجود آمده دفاع کند و بگوید «آینده چین بزرگ خواهد بود» و «چین بزرگترین بازار تسلا» خواهد شد.

منبع: سی ان بی سی[ad_2]

منبع

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.