سامانه خودران تسلا به راحتی فریب می خورد

فهرست مطلب

[ad_1]

به گزارش سایپانیوز، «کانزومر ریپورتس» [وبسایتی که معنی تحت الفظی آن «گزارش های مصرف کننده» است، سازمانی غیرانتفاعی است و از اهم فعالیت های آن تست بی طرفانه محصولات، خبرنگاری تحقیقی، پژوهش های مشتری مدار، آموزش عمومی و پشتیبانی از مشتری است] فایل ویدیویی منتشر کرده است که نشان می دهد فریب دادن سامانه خودران تسلا تا چه حد آسان است و تا رسیدن به یک فناوری مطمئن و ایمن راه طولانی در پیش است.

«سازمان ایمنی ترافیک بزرگراه ملی» NHTSA‌ و «هیئت ایمنی حمل و نقل ملی» NTSB هنوز به تحقیقات و بازرسی های خود در خصوص مرگ دو سرنشین تسلا در شهر اسپرینگ ایالات تگزاس پایان نداده اند اما هنوز بحث بر سر این است که آیا سامانه اتوپایلوت تسلا می تواند بدون حضور راننده پشت فرمان به درستی عمل کند؟ «کانزومر ریپورتس» پاسخ این سؤال را این طور داده است که می توان به طور عمدی اقدامات ایمنی این سامانه را به اشتباه انداخت.

جیک فیشر مدیر ارشد تست خودروی کانزومر ریپورتس یک تسلای مدل Y‌ سال 2020 را در «پیست آزمایشی بسته» مورد آزمایش قرار داده است. او ابتدا در صندلی راننده نشست، کمربند ایمنی را بست، با دکمه های روی فرمان سرعت را روی صفر قرار داد بعد به کمک یک زنجیر، وزنه ی کافی روی فرمان قرار داد تا سامانه فرمان خودرو آن را با دستان راننده اشتباه بگیرد. سپس از صندلی راننده به صندلی سرنشین جلو جابه جا شد و به کمک دکمه روی فرمان سرعت خودرو را به 30 مایل (50 کیلومتر) در ساعت رساند،‌ گویی واقعاً فردی پشت فرمان نشسته است. ممکن است حسگرهایی هم روی صندلی نصب شده باشد که حضور راننده در صندلی را حس کند اما سامانه ی اتوپایلوت از این سنسور فیدبک نمی گیرد، یا حداقل بعد از آن که خودرو به حرکت درآمده، دیگر برای ادامه حرکت، سامانه اتوپایلوت بر اساس اطلاعات ورودی از این حسگر عکس العمل نشان نمی دهد.

مطلب مرتبط با موضوع :  ماشین سیاه، گران ترین خودروی دنیا، زیر بوته آزمایش

فیشر نتیجه می گیرد که فریب دادن اتوپایلوت و رانندگی بدون سرنشین با تسلا خیلی هم دشوار نیست اما سامانه های رقبا از لحاظ دریافت اطلاعات از سنسورهای صندلی راننده و دوربین ها تفاوت دارند. برای مثال سامانه ی «سوپرکروز» جنرال موتورز هم از سنسور صندلی و هم از دوربین نصب شده روی پنجره جلو برای دید عقب فیدبک می گیرد و حتی این دوربین توجه راننده به جاده را نیز رصد می کند. البته توجه به این نکته هم ضرورت دارد که هنوز سامانه های رقبا به این سبک و سیاق مورد آزمایش قرار نگرفته و ممکن است در آینده نقاط ضعف سامانه خودران رقبا هم منتشر یا اشکار شود.

دبیر «کانزومر ریپورتس» تأکید دارد که هدف از این آزمایش روشن شدن زوایای تاریک تصادف گزارش شده در تگزاس نیست (محققان و کارآگاهان هنوز مشخص نکرده اند که چرا در آن تصادف، پشت فرمان کسی نبوده در حالی که دو سرنشین دیگر داشته است. هدف «کانزومر ریپورتس» این بوده که مشخص شود آیا این سامانه می تواند جلوی سوء استفاده را بگیرد یا خیر. در پایان این آزمایش هم کانزومر ریپورتس نتیجه گرفته است که: «سامانه رصد راننده نیاز به کار بیشتری دارد تا بتواند جلوی روش های خطرناک رانندگی را بگیرد.»

فیشر می گوید تسلا کار بزرگی برای محبوب شدن خودروهای برقی انجام داده «اما به نظر می رسد که آنها از مشتریانشان به عنوان مهندسان تکوین و توسعه فناوری های خودران استفاده می کنند و برای آن که ایمنی مشتریان حفظ شود راه درازی در پیش دارند.» این نکته ای است که مورد بحث و اختلاف نظر بین منتقدان و هواداران تسلا است و چند سالی است که ادامه دارد.

مطلب مرتبط با موضوع :  نیسان تمام سهم خود را در دایملر می فروشد

منبع:‌ Consumer Reports

[ad_2]

منبع

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *