اخبار خودرو سایپا

سرزنش سرمایه گذاران در مورد دیدگاه مدیر عامل تویوتا

سرزنش سرمایه گذاران در مورد دیدگاه مدیر عامل تویوتا

[ad_1]

به گزارش سایپانیوز، آکیو تویودا برنامه های دولت این کشور در خصوص ممنوعیت تولید خودروهای بنزینی را زیر سؤال برده بود و گفته بود این شرکت در خصوص مسائل مرتبط با آب و هوا لابی خواهد کرد و هدفگذاری کرده است که تا سال 2050 کربن به صفر برسد که مورد انتقاد سرمایه گذاران قرار گرفته است.

5 سرمایه گذار اصلی تویوتا که حدود 500 میلیارد دلار از دارایی های آن را در اختیار دارند به طور اختصاصی با رویترز مصاحبه کرده اند و گفته اند این خودروساز با ریسک بسیار بالای عقب ماندن از رقبا در دوران گذار از بنزینی به برقی مواجه خواهد شد و این دیدگاه بهانه به دست شرکت هایی می دهد که به دنبال اجتناب از تغییرات بزرگ هستند و تمایل ندارند برای رسیدن به اهداف آب و هوایی همراهی کنند.

اکیو تویودا به عنوان رئیس انجمن سازندگان خودروی ژاپن از سیاست گذاری و تصمیم برای ممنوعیت خودروهای بنزینی تا سال 2035 انتقاد کرده بود. در آن انتقاد تویودا گفته بود: «آن چه ژاپن اکنون احتیاج دارد، بسط و گسترش گزینه ها در زمینه فناوری ها است. من فکر می کنم قانونگذاران و سیاست گذاران باید به دنبال همین باشند.» او همچنین گفت: «سیاستی که خودروهای بنزینی و دیزلی را از همان ابتدا ممنوع می کند، گزینه های موجود را محدود می کند و باعث می شود ژاپن نقاط قوت خود را از دست بدهد.»  

حالا سرمایه گذاران نگران هستند که تویودا در زمینه برنامه های دولت همراهی کافی نداشته باشد. جنس مونچ هولست Jens Munch Holst مدیر عامل اکادمیکرپنشن AkademikerPension گفته است: «نگرانی واقعی و حقیقی ما این است که به نظر می رسد آقای تویودا درک نکرده است چه چیزی در معرض خطر قرار گرفته است.» این صندوق دانمارکی به رویترز گفته است که احتمال دارد در مالکیت سهام تویوتا تجدید نظر به عمل آید و این صندوق در صورت عدم تغییر در سیاست های تویوتا، سهم خود را در این شرکت به فروش برساند.

سخنگوی تویوتا هم در پاسخ با استعلام رویترز گفته است که نمی تواند فوری در مورد انتقاد سرمایه گذاران اظهار نظر کند اما ظرف هفته های آینده که اطلاعات سود و زیان منتشر می شود، موضوع آلایندگی ها و آب و هوا هم پاسخ داده خواهد شد.

در سال های اخیر سیاست تویوتا این بوده است که خودروهای برقی نقش بزرگی در کاهش آلایندگی ها دارند اما راه حل های دیگر هم باید مورد استفاده قرار گیرند، مثل خودروهای هیبریدی موفق از این کمپانی و خودروهای هیدروژنی که گسترش آن با سرعت بسیار بطئی رو به رو است.

با فشار رو به افزایش روی خودروسازان که باید آلایندگی را به شدت کاهش دهند، تویوتا هم برای رقابت با تسلا، فولکس واگن، جنرال موتورز، رنو و شرکت های تازه وارد چینی مثل نیو NIO و سپنگ Xpeng  در حال تلاش برای خودروهای تمام برقی است.

سرمایه گذاران دیگری که از خطر عقب ماندن تویوتا در رقابت نگران هستند عبارتند از: شرکت مدیریت دارایی نروژی‌ استوربرند Storebrand، شرکت مدیریت دارایی نوردیا Nordea، سازمان بازنشستگی و مستمری کلیسای لندن، سازمان بازنشستگی نروژ KLP.

یان اریک سوجستاد Jan Erik Saugestad مدیر عامل شرکت مدیریت دارایی استوربرند نیز در این زمینه گفته است: «به عنوان یکی از سهامداران تویوتا، ما با خود شرکت تویوتا از نزدیک در تماس هستیم، آنها به ما این اطمینان را داده اند که امسال در خصوص لابی های دولتی و مسائل مربوط به آن بازنگری خواهند کرد و نتایج آن را به ما گزارش می کنند.» وی همچنین گفته است: «برقی سازی کامل سامانه های حمل و نقل بسیار حیاتی است مخصوصاً اگر بخواهیم به اهداف آب و هوایی خود دست پیدا کنیم. تویوتا باید در این زمینه پیشتاز و پیشاهنگ باشد نه آن که بخواهد تولید خودروهای احتراق داخلی را طولانی تر کند و سهم خود از بازار را به رقبا از دست بدهد.»

منبع: رویترز

منبع

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.