فاصله زیاد نتایج نظرسنجی تا اقدام واقعی

فهرست مطلب

[ad_1]

به گزارش سایپانیوز، زمانی که قصد کردید خودروی جدید داشته باشید، تا چه حد احتمال دارد که به سراغ خودروی برقی بروید؟ این مهمترین پرسشی است که مرکز پژوهش پیو Pew Research Center در آخرین نظرسنجی خود از مردم آمریکا پرسیده است.

بر اساس نتایج این نظرسنجی، فقط 39 درصد از مردم احتمال دارد که خرید خودروی برقی را مد نظر داشته باشند. در حالی که حداقل 46 درصد از پاسخ دهندگان گفته اند بعید است که خودروی بعدی آنها برقی باشد. (بقیه پاسخ دهندگان هم کسانی بودند که به این زودی قصد خرید خودروی نو یا تعویض خودروی فعلی را نداشته اند).

خیلی از رسانه ها مثل TNW اعتقاد دارند که 39 درصد در این آمار و ارقام نشان می دهد که مردم چندان از خودروهای برقی استقبال نکرده اند و به این زودی به آن روی نمی آورند. حتی خود «پیو» هم که این نظرسنجی را انجام داده این رقم به دست آمده را به حساب این گذاشته است که مردم دودل هستند و احساس شان مخلوطی از مثبت و منفی است. درست است که این اظهار نظر «پیو»، فنی و علمی است اما اگر به این تصویر کلی تر نگاه شود، معلوم است که در زمانی نسبتاً کوتاه، نظر مردم نسبت به خودروهای برقی در حال مثبت شدن است. این را آمار و ارقامی نشان می دهد که IHS Markit منتشر کرده است. داده های این گزارش، در سال 2020 نشان می دهد که 1.8 درصد از کل خودروهای فروخته شده (بدون در نظر گرفتن خودروهای هیبریدی قابل شارژ با پریز برق) و پلاک شده برقی بوده اند و پیش بینی می شود که در سال 2021 به بیش از 3.5 درصد برسد و در سال 2025 از 10 درصد عبور کند. به همین دلیل می توان گفت چون 35 درصد از پاسخ دهندگان گفته اند که خودروی بعدی آنها برقی خواهد بود به این معنی نیست که حتماً در عمل هم همین اتفاق می افتد.

مطلب مرتبط با موضوع :  سايپاي نوين، رويايي كه به‌همت كارگران به واقعيت تبديل شد

با این حال این سؤال به قوت خود باقی است که چه طور در نظرسنجی 35 درصد از پاسخ دهندگان، از روی آوردن به خودروهای برقی صحبت می کنند اما در عمل و پیش بینی ها نشان می دهد که حتی تا سال 2025 به 10 درصد از فروش بازار هم نمی رسد؟

تنها پاسخی که می توان داد این است که علاقه به خودروهای برقی در افکار عمومی با سرعت بیشتری رو به افزایش است اما خرید یک خودرو به عوامل مختلفی از جمله قدرت خرید و موانع مهم بستگی دارد.

نظرسنجی های مشابهی هم توسط مؤسسه ها و مراکز تحقیقاتی دیگر از جمله کانزومر ریپورتس Consumer Reports و جی دی پاور هم در سال گذشته J.D. Power  منتشر شده و در سال گذشته استقبال مردم از خودروهای برقی کمی پایین تر بوده است.

واقعیت این است که هنوز چند مانع بزرگ بر سر راه مصرف کنندگان خودروهای برقی وجود دارد که نمی توان نادیده گرفت. از جمله  این موانع بزرگ، قیمت، دسترسی جایگاه های شارژ، پیمایش به ازای هر بار شارژ و زمان طولانی شارژ است. همان طور که نظرسنجی «پیو» هم نشان داده،‌ افکار عمومی اعتقاد دارد که قیمت خودروهای برقی خیلی بیشتر از بنزینی است. اما افکار عمومی هنوز به قدر کافی مطلع نیست که در بلندمدت، زمانی که هزینه های نگهداری و استفاده از خودرو هم لحاظ می شوند، برقی ها به صرفه تر از بنزینی ها هستند. (ضمن آن که محاسبات و پیش بینی ها نشان می دهد که به زودی قیمت خودروهای برقی به بنزینی نزدیک تر می شوند).

مطلب مرتبط با موضوع :  فورد با جنرال موتورز چه فرقی دارد؟

حداقل مطالعات پیو نشان داد که سرعت استقبال از خودروهای برقی نسبت به گذشته بیشتر شده است.

منبع: insidehook

منبع

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *